DAN DAROVITOSTI
Autor: Svetlana Vukić, 6. 4. 2014.

Dana 25. ožujka, povodom Tjedna darovitosti, u Osnovnoj školi Gornja Vežica, održane su dvije matematičke radionice: „Matematičke igre“ za učenike 4. i 5. razreda osnovne škole i „Statistika od prvog razreda osnovne škole“ za učenike 1., 2. i 3. razreda osnovne škole. Osnovna škola Gornja Vežica poznata je po E učionici, projektu za darovite matematičare grada Rijeke. Tjedan darovitosti je prilika da projekt  E učionica širu publiku upozna sa svojim načinom rada i aktivnostima.

Ovim radionicama željeli smo skrenuti pozornost na bogatstvo sadržaja koje E učionica nudi kroz svoja predavanja i radionice darovitim matematičarima. Nerijetko se učenike mlađih uzrasta, kroz zabavu i igru uvodi u matematičke sadržaje izvan redovnog školskog programa, ali se na njega nadovezuju i obogaćuju ga.

Statistika je danas neizostavni dio svake znanosti i istraživanja. Radionicom "Statistika od prvog razreda osnovne škole"  želimo djeci unijeti senzibilitet za sistematičnost, donošenje zaključaka, te im ilustrirati početne korake u svijet istraživanja.

Igre koje razvijaju prostornu inteligenciju, igre s uzorcima, kombinatorne igre, tangram i igre simetrije opisuju radionicu "Matematičke igre". Matematičkom igrom možemo otkrivati i poticati darovitost pojedinca. Dobro osmišljena matematička igra budi kreativnost i maštu, a pozitivno djeluje na osjećaj za timski rad i stvara poticajno okruženje za darovite pojedince.

Maleni istraživači, zaljubljenici u matematiku zabavljali su se, ni ne znajući da slobodno lutaju složenim matematičkim svijetom, a voditeljima radionica pružili su neiscrpan izvor nadahnuća za pripremanje novih matematičkih radionica.

Što kažu učenici nakon održanih radionica?

"Bilo je zabavno i poučno.", " Super je.", Svidjelo mi se jer smo se zabavljali.", "Genijalno.", "Ja bih to svaki tjedan.", " Svidjelo mi se sve: igre, prijatelji i učitelji.", "Hvala na zanimljivoj i poučnoj radionici.", " Bilo mi je super, lijepo i smiješno.", "Jedva čekam opet igrati matematičke igre.", "Jako volim matematiku. Volio bih da ovo traje duže."

Radionicama se pridružilo oko 40-tak učenika, a osmislili su ih i vodili mentori E učionice: Diego Tich, Irena Vretovski, Gledis Brnin, Tanja Šćiran, Sandra Šegota Orman i Alena Dika.

Voditeljica E učionice

Alena Dika

Slike sa susreta možete pogledati na: https://plus.google.com/photos/+Antonia%C4%86uri%C4%87/albums/5994726442678665585?authkey=CMnsoNOLq_GVEA

DAN DAROVITOSTI
Autor: Svetlana Vukić, 6. 4. 2014.

Što kažu učenici nakon održanih radionica?

Voditeljica E učionice

Alena Dika