10.9.2013. - HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN
Autor: Svetlana Vukić, 10. 9. 2013.

Povodom dana osnivanja HOO-a, krovna sportska organizacija  organizira proslavu olimpizma i sporta uopće pod nazivom Hrvatski olimpijski dan - HOD. Nacionalna je to sportska manifestacija koja obuhvaća niz sportskih priredbi i edukativnih radionica o olimpizmu u kojima mogu sudjelovati svi građani, a manifestacija se provodi u suradnji sa svim sportskim udrugama i organizacijama, obrazovnim ustanovama i drugim institucijama.

Akciji su pozvani da se pridruže svi hrvatski dječji vrtići, osnovne i srednje škole, sveučilišta i veleučilišta te sportske zajednice, klubovi, a kroz organizaciju edukativnih igraonica o olimpizmu te održavanja sportskih aktivnosti. Cilj obilježavanja HOD-a jeste poticanje djece i mladeži na aktivno bavljenje sportom te promicanje vrijednosti olimpizma.

I mi smo se danas pridružili obilježavanju. Svi su učenici u školu stigli u bijelim majicama te su se nakon velikog odmora okupili na školskom igralištu. Učenici nižih razreda trčali su pet krugova na našoj atletskoj stazi, što je simbolično označilo pet krugova olimpijskoga znaka. Učenici viših razreda, pod vodstvom profesora TZK-a,  demonstrirali su neke igre i sportove.

Na kraju je napravljena i "milenijska" fotka svih učenika i učitelja Škole.

U Foto-galeriji možete pogledati fotografije.

Što predstavljaju olimpijski krugovi ?

Pet raznobojnih olimpijskih krugova , na zastavi Olimpijskih igara, simboliziraju pet kontinenata. Skoro sve zemlje svijeta šalju svoje predstavnike na Olimpijske igre.

Međunarodni komitet olimpijskih igara prihvatio je kao simbol pet raznobojnih krugova, da bi pokazao kako su one jedno takmičenje, sa kojega se ne može isključiti nitko, bez obzira na boju kože i porijeklo. Plavi krug predstavlja Europu, crni Afriku, žuti Aziju, crveni obje Amerike, a zeleni Australiju. Tih pet dijelova svijeta obasjava jedno Sunce, pa zato njegovi zraci svake četvrte godine pale u drevnoj Olimpiji olimpijsku vatru, koja se prenosi u mjesto takmičenja i tamo gori na stadionu za vrijeme igara.

Priloženi dokumenti:
hrvatski_olimpijski_dan.ppt (1.39 MB)

10.9.2013. - HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN
Autor: Svetlana Vukić, 10. 9. 2013.

Na kraju je napravljena i "milenijska" fotka svih učenika i učitelja Škole.

U Foto-galeriji možete pogledati fotografije.

Što predstavljaju olimpijski krugovi ?

Priloženi dokumenti:
hrvatski_olimpijski_dan.ppt (1.39 MB)