5.5.2014. - ŽOGARIJA
Autor: Svetlana Vukić, 17. 5. 2014.

Danas je na našem Korzu održana međunarodna sportsko-edukativno-zabavna manifestacija Žogarija (Loptarija), u kojoj su učenici riječkih osnovnih škola i vrtića pokazali svoje vještine u nogometu, igrama spretnosti, pjevanju i plesu.

Cilj Žogarije je sportom i popratnim odgojnim djelatnostima jačati povezivanje i prijateljstvo među mladima.

U projektu sudjeluju osnovne škole "Brajda","Dolac", "Gornja Vežica","Kozala", "Ivana Zajca","Eugena Kumičića", Centar za odgoj i obrazovanje te Dječji vrtić Rijeka, a osim pobjednika natjecanja, dodijeljena je i nagrada za Naj fair play školu. Sudionici projekta su djevojčice i dječaci u dobi od 8 do 10 godina.

Natjecatelje su pozdravili trener NK Rijeke Matijaž Kek te riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, koji je kazao kako entuzijazam učenika koji sudjeluju u ovoj sportskoj manifestaciji na najbolji način pokazuje kako nema straha za razvoj sporta u Rijeci. Učenicima je zaželio dobru zabavu i rezultate, sve uz poštivanje fair play igre.

Žogarija je projekt koji se devetu godinu zaredom provodi u više zemalja regije, a uz potporu Radiotelevizije Slovenije, slovenske Vlade, UEFA-e te niza drugih institucija, sponzora i pokrovitelja. U Rijeci se projekt provodi uz financijsku potporu Grada Rijeke. Izvođač i organizator projekta "Žogarija" je Zavod Media sport.

Rijeka se po prvi puta u međunarodni projekt "Žogarija" ("Loptarija") uključila 2013. godine. U tom zanimljivom multidisciplinarnom projektu sudjelovalo je 8 riječkih osnovnih škola stoga je prihvaćen nastavak uspješne suradnje i u ovoj godini.

U ovoj godini projekt "Žogarija" se organizira u devet zemalja (Hrvatska, Austrija, Slovenija, Italija, Mađarska, BiH, Srbija, Crna Gora i Makedonija), a u Hrvatskoj se održava u  pet gradova.

Finalni dio manifestacije za Hrvatsku održat će se 3. lipnja u Zagrebu. Super finale, odnosno završna priredba u kojoj će sudjelovati pobjedničke škole iz svih država koje sudjeluju u projektu održat će se u Klagenfurtu, 13. lipnja.