26.9.2018. - PROJEKT RE-SPORT
Autor: Svetlana Vukić, 27. 9. 2018.

Danas su našu školu posjetili predstavnici i volonteri Projekta Re Sport te održali orjentacijsko kretanje za učenike 3., 4. i 7. razreda.

Orijentacijski sport razvija um i tijelo te zbog boravka u prirodi pripada najzdravijim sportovima! Orijentacija je u osnovi obiteljski sport i podržava aktivno bavljenje sportom od najranije mladosti do starije životne dobi. Natjecatelj se natječe u svojoj dobnoj skupini, u ženskoj i muškoj kategoriji.

Orijentacijski sport obuhvaća obitelj sportova koji zahtijevaju navigacijske vještine. Natjecatelj koristi kartu i kompas za kretanje od točke do točke na raznolikom i obično nepoznatom terenu, a u svim disciplinama osim precizne orijentacije, važna komponenta je brzina kretanja.

Sudionici dobivaju zemljovid izrađen prema strogo definiranim standardima. Uz pomoć tog zemljovida/karte/ oni obilaze zadane kontrolne točke. Kontrolne točke nisu sakrivene, već se nalaze na točno opisanim obilježjima na terenu koja su precizno ucrtana na zemljovidu.

Dječje orijentacijske utrke uvod su u orijentacijski sport i namijenjene su najmlađim uzrastima i nisu u sustavu natjecanja koja podliježu strogim pravilima. Natjecanja se obično odvijaju u gradskim parkovima ili manje zahtjevnim šumskim područjima zaštićenim od prometa, kao i na području neke škole ili dječjeg vrtića.

Projekt Re-sport promiče volonterske aktivnosti u sportu, socijalnu uključenost, jednake mogućnosti i podizanje svijesti o važnosti tjelesne aktivnosti te promovira zdravlje kroz povećanje sudjelovanja i jednak pristup sportu za sve.

Cilj projekta je provedba obuke za osobe s invaliditetom u zemljama partnera i to u prirodi, u teretani i uz IT alate. Također, projekt uključuje suradnju s organizacijama djece i mladih kako bi se poticala socijalna uključenost osoba s invaliditetom te njihove jednake mogućnosti u sportu.

Partnerstvo promiče sudjelovanje ciljnih skupina u području sporta i tjelesne aktivnosti te podržava provedbu načela EU dobrog upravljanja u sportu, europske strategije za socijalnu uključenost i jednake mogućnosti, smjernice EU-a za fizičke aktivnosti kao i druge dokumente u tom području.

Partneri Projekta Re-sport su organizacije iz osam zemalja: Francuske, Italije, Portugala, Irske, Turske, Mađarske, Slovenije i Hrvatske. Vodeći partner Projekta je Centar NAPREJ Maribor dok je partner iz Hrvatske Športski savez osoba s invaliditetom Grada Rijeke.

Priloženi dokumenti:
reprojekt.zip (23.94 MB)