25.1. - INDIJA – RAJ NA ZEMLJI
Autor: Svetlana Vukić, 25. 1. 2016.

Indija je vrlo zanimljiva zemlja sa znatno drugačijim načinom života od Hrvatske.

U ponedjeljak, 25.siječnja, za vrijeme četvrtoga sata, u školskoj se sali za više svrha OŠ Gornja Vežica održalo  predavanje Indija za šeste razrede osnovne škole.

Predavanje je održao Indijac s hrvatskim državljanstvom po imenu Abi (predavanje je održano na hrvatskom jeziku). Sastojalo se od tri dijela: Film o Indiji, PowerPoint prezentacije i završnih pitanja vezanih uz Indiju.

Film je objašnjavao reljef i poznata prirodna mjesta u Indiji.

Među svima njima našli su se, naravno, planinski lanac Himalaja, čiji je najviši vrh Mt. Everest (8 848 m/nm) i najdulja rijeka Indije, Ganges (2 510 km). Filmić je bio jako zanimljiv i poučan (nadamo se da se šestašima svidio koliko i nama).

O PowerPoint prezentaciji mogli bismo pričati cijeli dan, ali izdvojit ćemo koju sitnicu. PowerPoint prezentacija govorila je o indijskim prirodnim ljepotama, indijskoj narodnoj nošnji, narodnim običajima, arhitekturi, indijskoj hrani, Indiji kao državi i načinu života Indijaca.

Indija je demokratska zemlja u kojoj se slobodno iskazuju stavovi i mišljenja. Jeste li znali da je indijska vojska treća najveća vojska na svijetu?

U Indiji je poznata pokrajina KASHIMIR (Kašmir), zvan također Raj na Zemlji. U Kashimiru su jako poznate domaće jabuke. Već smo spomenuli rijeku Ganges, najdulju rijeku Indije, ali ona je i indijska sveta rijeka. Rijeka Ganges poznata je i po svojoj vrsti dupina. Poznata indijska pustinja Rahjastahn nalazi se na zapadu Indije. Na zapadu Rajasthana prostire se pustinja Thar, jedna od najvećih u cijeloj Aziji. U Indiji postoji hram po imenu Akshardham  Temple. Potreban je jedan dan za detaljno obići cijeli hram. Hampi je naselje unutar ruševina stare indijske prijestolnice Vijayanagare na sjeveru današnje indijske države Karnataka. Hampi je u 15. i 16. stoljeću bilo prijestolnicom Vijayanagara Carstva (1336.-1565.), središte trgovine, vjere i kulture, te najveći grad u Indiji s velikim brojem znamenitih građevina. Jedna od ljepših plaža zove se Goa, ima oblik leptira.

Još bismo htjeli dodati arhitektonski spomenik Taj Mahal u Agri, gradu u indijskoj saveznoj državi Uttar Pradesh koji je izgradio mogulski vladar Đihah-šah kao spomen za svoju rano preminulu ženu Perzijanku Mumtaz Mahal. Taj Mahal simbol je ljubavi.

Možda ste čuli za svjetski poznati indijski dvorac Amber Fort. Amber Fort poznat je po svojim vrtovima i po tome što do njega možete potpuno bezopasno putovati na leđima slona. Indijci su osjećajni prema životinjama, ne zatvaraju životinje u kaveze nego žive zajedno s njima.

U jednom smo dijelu prezentacije doznali što Indijci vole, a to su: zlato, hrana i ples. Jako poznat sport u Indiji je kriket, koji kod nas i nije baš tako poznat. Sigurno ste svi čuli za jogu, ali sigurno niste čuli da joga potječe iz Indije. Indijci su otkrili, tj. izmislili nulu, a otkrili su da postoji  voda na Mjesecu.

Morate vidjeti što oni imaju za ručak - mnogo zdrave hrane, mnogo umaka i mnogo različitih vrsta hrane. Abi je rekao da za jednu kunu možete kupiti cijeli indijski ručak (naravno u Indiji). Indijci ne piju vodu iz slavine, nego je kupuju u flaširanim bocama.

Zanimljiva je stvar da vjenčanja u Indiji traju tri dana. Ljepša strana njihovog života je običaj crtanja po rukama nakon svadbe. Imaju i svoje festivale Holi i Divali.

Nakon predavanja djeca su postavljala pitanja vezana uglavnom za njihove običaje i kulturu.

Po završetku, Abi je bio nagrađen pljeskom koji je odjekivao salom, a uručen mu je i prigodni poklon naše škole, glineno lice krave (indijske svete životinje).

Sigurni smo da bi se moglo napraviti još puno predavanja o ovoj temi.

Izvrsno smo se proveli i voljeli bismo da se ovakva predavanja češće organiziraju u našoj školi.

Tili Grgurić i Marko Drozdek, 5.a

Priloženi dokumenti: